Zöld Jövő hírlevél 2025 január
Kedves Barátunk,
Az elmúlt hetek eseményeiből:
Jó hír, hogy ismét nyertünk a Fővárosi Önkormányzat Környezetvédelmi Alap pályázatán, ahol ezúttal az elmúlt időszakban folyó természetvédelmi értékvizsgálat anyagának kiadására kértünk támogatást. Ennek keretében a nem védett, természetközeli területeink állapotát, értékeit mértük fel botanikai, állattani, rovartani és geológiai, tájtörténeti szempontokból, elsősorban Budafok-Tétényben, de némileg kitekintve Újbudára is. Itt a szerkesztési, tördelési, majd a nyomdai munkákra kaptunk 1.350 ezer Ft-ot, amihez még 25% önrészt is hozzá kell tegyünk. A szakmai szerkesztési munka már folyik Korda Márton természetvédelmi és erdőmérnök koordinációja mellett, + Gergely Attila és Kecskés Ferenc botanikusok, Bajor Zoltán természetvédelmi mérnök és Mészáros Ádám biológus, rovartani szakértő a további szerzők. A könyv tartalmában, jellegében hasonló lesz az öt év előtti Lepkék és Boroszlánokhoz.
A Tétényi fennsíkon az élőhely kezelési projekt keretében az idén is megtartjuk hagyományos akciónapunkat, immár a tizenötödik alkalommal. Február 15-én szombaton találkozunk 9-kor a szoborpark mögött a nagy tájékoztató táblánál, majd a munkaterületen. Ez idén a Kamaraerdő menti gyepes, cserjésedő területeken lesz. Az induló LIFE programra is tekintettel ezúttal az a tervünk, hogy a korábbi években kezelt területeken végzünk a Főkert révén karbantartó jellegű kaszálásokat. Ennek során több itteni területen vágjuk le a feljött sarjakat, fiatal cserjéket, benne az özön növényekkel. A nagy volumenű cserje vágás, ritkítás ősztől indul a LIFE keretében, jelentősen nagyobb kapacitásokkal. A cserje vágás a megelőző napokban zajlik. A fő feladat ezúttal is az összehordás lesz, majd a Fitoland és a FŐKERT gépei darálják le az összegyűlt anyagot, de a helyszínen is vágjuk a cserjét. Ezen túl ismét lesz madárgyűrűzés, és bemutató a Magyar Madártani Egyesület önkéntesei közreműködésével, valamint kantin az önkénteseknek ugyancsak az MME révén. Terepruha, cipő szükséges, munka- és védőeszközök lesznek. Várjuk a segítők, az önkéntesek csatlakozását. A terület elérhető a Kamaraerdei út felől is, a Camponától ill. a Kelenföldről közlekedő 87, és 287-es buszokkal. Várjuk az érdeklődők, segítők csatlakozását.
A LIFE projekt fokozatosan indul, jelenleg a monitoring és a beszerzések zajlanak, a Tétényi-fennsíkon ősszel kezdődnek a nagyvolumenű kezelési munkálatok a Főkert ill. az MME koordinációja mellett. Ezekben a napokban online workshop-ok zajlanak nemzetközi és hazai tapasztalatok áttekintésére, ezekről majd a következő összejövetelünkön beszámolunk.
A Fővárosi részvételi költségvetés keretében javaslatot nyújtottunk be a nagytétényi Duna part élőhely kezelése és bemutatása elősegítésére. Itt a tájidegen és özön fajok terjedése ritkítása egy aktuális feladat, ami a Duna mentén természetes folyamat, ezen túl pedig a terület értékei bemutatása is aktuális lenne, az általunk 2013-ban kiadott kis füzet pótlására, és a Kastélypark utcai tájékoztató tábla aktualizálására tettünk javaslatot. Sőt folyamatban van egy tanösvény tervezése az érdi határtól az M0 hídig terjedően.
Az értékvizsgálathoz is kapcsolódóan, de tágabb kontextusban, felmerült egy kerületi természetvédelmi érték térkép kiadása, aminek javaslata már korábban is megfogalmazódott. Ez tartalmazná majd az országos és helyi, fővárosi védettségű területeket, és a természetközeli, védelemre érdemes területeket, elemeket, szükség szerint kitekintve a határon túli agglomerációs, és fővárosi területekre. Ennek helyzetét és lehetőségeit is megbeszéljük majd következő összejövetelünkön.
Következő összejövetelünket február 5-én szerdán este 6-tól tartjuk a Cziffra György Közösségi Házban, Nagytétényi út 276. Beszámolunk az aktuális eseményekről, programokról, tervek, programok, dokumentumok.
Várjuk javaslataikat és megjelenésüket.
üdvözlettel,
Mészáros Péter