Zöld Jövő hírlevél 2025. április

Kedves Barátunk,

Az elmúlt hetek eseményeiből:
A LIFE projekt ügyében ismeretes, hogy a projekt gazda Főváros a Zöld Jövőt kérte fel az idei monitoring, alap-állapot felvétel lebonyolítására, benne a másik két területtel, a Mocsárossal és Kőérberek-Őrmezővel. Mivel a monitoring folyamatok már beindultak, április elején volt egy megbeszélés a szakértők részvételével, személyesen és online a Fővárosnál. Ennek a fennsíkra vonatkozó főbb elemei: Probléma mentes terület, elsősorban az inváziós fajokkkal kapcsolatos beavatkozás lesz a jellemző + cserjék, fenyő, ezüstfa, bálványfa. Gyep felszabadítás, legeltetés, mobil villanypásztor – a szomszédos Nagypusztán évek óta megy a legeltetés a korábbi LIFE nyomán, kb. 80 ha villanypásztorral. Burkolatok feltörése, romok elbontása, ill. egy helyen juhakol. A tulajdonossal megvan a kapcsolat, alapjában pozitív, már a volt gumiraktár területére. De az attól délre eső terület is magántulajdon. Üzemtervezett erdők is vannak, a többi területen a fenyő visszaszorítása.
További hírek események:
A már ugyancsak említett Szabó Ervin könyvtár által javasolt citizen science ill. bio-blitz akció ügyében ugyancsak volt egy online megbeszélés. A Bio Blitz lényege, hogy egy adott napon, egy adott területen a polgárok szakértői támogatással felmérik az élővilágot, növényzetet, állatvilágot, élőhelyeket, és ezt adatbázisban közzé teszik, ill. hasznosítják. Részünkről Kecskés Ferenc biológus lesz a szakértő. Az Angeli út menti, a vasút alatti terület merült fel helyszínként, mintegy 8,5 ha, a helyiek Epreskertnek is hívják, alkalmas lehet erre, un. másodlagos terület, bolygatott, de bizonnyal nem lehet rossz a biodiverzitás, nem vizsgált a terület. Adott idő intervallumról van szó, egy nap, ha nem is 24 óra keretben. Itt kitelepülés is lenne, kis bázissal, számítógéppel. Jelenleg június 7. az első időpont Pünkösd szombat, de egy ilyen kirajzásra alkalmas lehet. Előkészítés szükséges, ráhangoló tájékoztató előadás lesz májusban, ezt a könyvtár szervezi. Tájékoztató, figyelem felhívó szóró lap is készül a könyvtár égisze alatt. Itt az élővilág tágan vett felméréséről van szó, invazív fajokkal, élőhelyekkel, a gyep mellett erdőfoltok, cserjés zónák is vannak.
A vegetációs időszak beindultával megtartottuk majd első sétánkat a Tétényi-fennsíkon Gergely Attila botanikussal. Nagy volt az érdeklődés, itt voltak a Kossuth iskolások tanárokkal, szülőkkel, a Tomori szenior akadémia több hallgatója, és számos más érdeklődő. A tanösvényen mentünk a kamaraerdei ág felé. Később megnéztük a korábbi évek kezelési helyszíneit, a cserje ritkítások eredményeit. A fennsík mai élővilága is nagyban az emberi beavatkozás eredménye, a 18. századtól vagy még régebben kivágták a fákat és a legeltetés, majd a 20. században a katonai jelenlét dominált. Az elmúlt harminc évben a cserjésedés és az erdősülés tért vissza, ezt kezeli a most induló LIFE projekt is, a végén a legeltetés visszaállításával. Végigmentünk az egykori lövészárok rendszer mentén, egy-egy helyen megállva és alaposan megbeszélve az adott élőhely típusokat és növényeket. Jelentős írisz állományok voltak mindkét színben, de érdekesek voltak a sziklagyepek, a lassan bimbódzó borzas vértő, a cserjék, a sóska borbolya, az ostorménfa. A gerincről lejutva a kamaraerdei ágon haladtunk, megnéztük a rehabilitációs területet, az egykori sitt kupacok helyét, és a honvédségi hizlalda még gyomos területét, itt majd májusban kaszáljuk a lósóskát. Végül a Kamaraerdő menti úton sétáltunk vissza, ahol az erdei aljnövényzetbe is bele lehetett nézni, salamonpecsét, kásafű. Itt érintettük a kilenc itt látható határkő egyikét, és a végén a geodéziai vasasztalt is már a Fitoland mögött.
Az idei Henye Boroszlán díjat, mint rendesen a Föld napján adtuk át, a vele járó bronz emlékplakettel és oklevéllel Gergely Attila botanikusnak, több évtizedes munkássága elismeréseként a kerületi természetvédelem és a környezeti nevelés tudatformálás területén. Mivel ez a tizenegyedik alkalom volt, elköszöntünk a Pató Róza szobrászművész készítette emlékplakettől, és az új sorozat első elemét Kaintz Regina ötvösművész készítette új formátumú, valóban kézbe való bronz plakettet adtuk át Attilának. Egy kisebb delegáció formájában történt az átadás a Villányi úti campuson. Gergely Attila biológusként végzett az ELTE-n, majd pár év után a Kertészeti Egyetemre került, a kertész, tájépítő, és más mérnökök képzésében vesz részt évtizedek óta. Miközben jelentős kutatói, terepmunkát is végez az élőhelyek, a védett és más értékes növény fajok feltárásában. A kezdetektől, 1991/92-től részt vett a helyi természeti értékek, előbb a Háros-sziget, majd a Duna part, és a Tétényi-fennsík vizsgálatában, feltárásában, bemutatásában. Szerzője volt a helyi természetvédelem megalapozó munkájának, a Természeti Kincsek Dél-Budán című kiadványunknak már 1996-ban. Részt vett a fennsík tanösvény megtervezésében, és az élőhely kezelési munkák, élőhely térképezések, monitoringozások folyamatában az elmúlt 25 évben. Szerzője volt a tanösvény füzetnek, majd 2020-ban a Tétényi-fennsík védettsége húsz évét áttekintő Lepkék és Boroszlánok című könyvünknek. Jelentős terep biológiai munkát végez határon belül és kívül egyaránt, és gyakori résztvevője, vezetője helyi programjainknak, bejárásainknak. A most induló fennsík LIFE programban az élőhely monitoring vizsgálatok felelőse.
Az említett élőhely kezelési napot, amikor a volt hizlaldánál lévő lósóskát lekaszáljuk, május 17-én szombaton tartjuk, találkozó 9-kor a Fitoland műhely zónájánál, kaszálunk, és begyűjtjük az anyagot. Várjuk a segítők csatlakozását.
Az idei iskolai felsőtagozatos környezeti versenyt május 22-én tartjuk ugyancsak a Tétényi-fennsíkon. A versenykiírás már eljutott az iskolákba, és folynak a nevezések is. A verseny du. 2-kor kezdődik, a tanösvény indító táblájánál és a Fitolandban végződik. Itt is várjuk a segítőket, előzetes beszerzések, ellátmány, díjak, és helyben az állomások ellátása.
Következő összejövetelünket május 7-én szerdán este 6-tól tartjuk a Cziffra Házban, Nagytétényi út. 274-76. Ekkor tartjuk éves közgyűlésünket is – külön meghívó – és további aktualitások, dokumentumok, események összefoglalása.
Kérjük tagjainkat, hogy utalják át éves tagdíjukat, egyben őket, és támogatónkat, hogy SZJA 1%-ukat juttassák egyesületünk számára, különös tekintettel önrészes projektjeinkre.

Várjuk javaslataikat és megjelenésüket.

üdvözlettel,

Mészáros Péter

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük

4 × 3 =