Zöld Jövő hírlevél 2024. május
Kedves Barátunk,
Májusi összejövetelünkön vendégünk volt Gadó György a Fővárosi LIFE biodiverzitási projekt felelőse. A 2024-2031 közötti folyó projektről beszélgettünk, melynek a Tétényi-fennsík is jelentős helyszíne lesz. Szó esett a konzorciumi partnerekről, a Főváros mellett Óbuda és Újbuda önkormányzata, a Budapesti Közművek, és a Fővárosi Csatornázási Művek, a Magyar Madártani Egyesület és a Pilisi Parkerdő vesz részt a projektben. A program hivatalos alcíme: Gyepterületek helyreállítása Budapesten, hagyományos földhasználati módszerek felélesztésével, a felszíni vizek visszatartásával, és közösségi tevékenységekkel, a városi biodiverzitás és éghajlat javítása érdekében. Összességében a program 271 hektár élőhely természetvédelmi állapotát javítja, 20 indikátorfaj, közöttük 8 közösségi jelentőségű faj populációja növekszik. Ehhez kapcsolódóan elkészül Budapest Biodiverzitás Stratégiája és Gyepstratégiája is. Lényeges elemek, a monitoring, kommunikáció, oktatási program, stratégia készítés, hazai és nemzetközi partnerség építése. A Tétényi-fennsíkon a terepi munka várhatóan 2025 szeptemberétől 2031 nyaráig tart. Az ökológiai állapotfelvétel a szeptemberi kezdés előtt indul, mely a történelmi adatok áttekintésére fókuszál, beleértve a korábbi élőhelytérképezéseket, aktualizálja az inváziós fajok és az indikátor fajok populációinak térképezését. (növények, egyenesszárnyúak, lepkék, kétéltűek, hüllők és madarak). A tevékenység szakmai koordinátora az MME. A végrehajtók között lesznek alvállalkozó szakértők és önkéntesek, így ránk is jelentős mértékben számítanak. A projekthez kapcsolódóan május 12-én megjelent egy kiterjedt cikk a Telexen, Szűznemzés a Halálcsillag árnyékában címmel, helyszíni szemlével, riportokkal.
Az idei felsőtagozatos környezeti versenyt május 23-án tartottuk a Kamaraerdőben. Az útvonal a Rókales utca végéből indult, az erdőben a Mária út ösvényén haladtunk a kamaraerdei tanösvényig. A tanösvényre ráfordulva, ha zökkenőkkel is, a fennsíkig jutottunk ki az ottani tanösvény vonaláig, ahonnan az erdő szélén haladva a víztoronyig, és a Fitolandban lévő célig juthattak el a gyerekek. A Gergely Attila botanikusunk által összeállított munkafüzet öt állomáson állította a háromtagú csapatokat különböző tematikus feladatok elé. Az első állomás az erdő fáit, cserjéit dolgozta fel, levelek alapján történő felismeréssel. A másodikon az erdő gombáit tekinthették át, a harmadik pedig a vadvirágokkal kapcsolatos felkészültségüket tette próbára. A negyedik stáció a madárvilággal foglalkozott, madár felismeréssel, az ötödik pedig a rovarvilágot érintette lepkékkel, egyenesszárnyú rovarokkal. Az állomásokon szakavatott önkénteseink várták a gyerekeket. Öt kerületi iskola kilenc csapata vett részt a versenyen, 5.-6. és 7.-8.-os kategóriákban. Összesen tizenkét önkéntes segítő volt jelen az útvonalon, és a célban. A célban ellátmány fogadta a gyerekeket, és számos ismertető anyag, kiadványok, sőt növények kis cserepekben. Az első helyezett csapatok a Duna-Ipoly Nemzeti Park ajándékait, a dobogósok a Tankerületi Központ könyvutalványait kapták, továbbá okleveleket, a helyezettek emléklapokat. Köszönet a tanároknak a felkészítésért és a részvételért – a Nádasdy, a Baross, a Gádor, a BNA és a Kossuth iskola képviseltették magukat.
Ugyancsak májusban a Gellért hegyen jártunk egy kis csapattal, Cserna Hajnalka Főkert divízió vezető meghívására. Hajnalka télen volt vendégünk az avarkezelési probléma ill. az új és alternatív park és zöldterület kezelési témák áttekintésére. A Gellért hegy egykori jubileumi parkjában megújultak az ágyások. Itt és a térségben másutt is, az évelőkre tértek át, olyan növénytársulásokkal, melyek támogatják egymást. Ebben az élelmiszer növények, zöldségek is szerepet kaptak, nagyon érdekes egyvelegek alakulnak ki. Ezen túl a rózsa ágyások is megújultak, immunis, kezelést vegyszerezést nem vagy kevéssé igénylő fajtákat hoztak be, elsősorban Németországból. Ezeken túl az esővíz visszatartását és hasznosítását is alkalmazzák. Van egy gyümölcsös is, az újbudaiakkal és a 10 millió fásokkal együttműködve, + magas ágyások, és rovarhotelek. Fontos elem a tudatformálás, a társadalom eltávolodott a természettől, egyfajta rendpártiság alakult ki, az állandó fűnyírással, vegyszerezéssel, a természetes élőhelyek felszámolásával. Ennek is eredménye az, hogy drasztikusan csökkent a rovarok, a beporzók száma, de a városi énekesmadár állomány is.
Tavasztól őszig folytatjuk szakértőinkkel az értékvizsgálatot a kerületben a Tétényi fennsíkhoz kapcsolódva, és több kisebb nagyobb bel és külterületi zöldterületen ill. a térségben, elsősorban a Kőérberki tó mentén lévő természetközeli, de nem védett értékeket vizsgáljuk, utóbbiban az Újbudai önkormányzat pályázatán is nyertünk el támogatást. Év végén összegezzük az eredményeket, és teszünk javaslatokat a Fővárosnak a helyi védelmek kiterjesztésére, ill. az önkormányzatoknak a területhasználatok korrekciójára.
Júniusban már nem tartunk összejövetelt, de alkalmi események programok lehetnek, melyekről tájékoztatjuk tagjainkat és az érdeklődőket.
üdvözlettel,
Mészáros Péter