Zöld Jövő hírlevél, 2024. február

Kedves Barátunk,

A Tétényi-fennsík élőhely kezelési projekt keretében az idén is megtartottuk hagyományos akciónapunkat, immár a tizennegyedik alkalommal, nagy érdeklődés és részvétel mellett, a nap folyamán mintegy 50-60-an voltak jelen, dolgoztak, részt vettek, továbbá számos család jelent meg gyerekekkel a déli madárgyűrűzés alkalmával. Itt voltak a Főpolgármesteri Hivatal illetékesei, a kezelési feladatokat ellátó Főkert és a természetvédelmi őrszolgálat munkatársai, önkormányzati képviselők, szép számmal a Magyar Madártani Egyesület önkéntesei, és helyiek, Zöld Jövősök is voltak jó néhányan.

Ezúttal egy új, eddig nem művelt, kezelt területet vettünk munkába, a Kamaraerdei út közelében, a korábbi gumiraktár mentén, a tanösvény felső ágától nem messze. Itt cserjés, ligetes területen, jó állapotú gyepek vannak, magas biodiverzitással, ahol a cserje ritkítással, ill. a fenyők eltávolításával sokat segíthetünk. A jelzett területen, a megelőző napokban folyt a gyepek felszabadítása, a cserje vágás, és a ligetes területek bővítése a Főkert munkatársai révén. Kitisztították a benőtt cserjétől az egykori gumiraktárt körbevevő keskeny aszfaltutat, mellyel a terület megközelíthető a Kamaraerdei út felől, és nagymennyiségű szemetet, behordott hulladékot is összeszedtek. A terület egyik oldalára települt a bázis, a kantinnal a madárgyűrűzés helyével, a hálók távolabb kerültek telepítésre. A cserjés terület mentén pedig ugyancsak az aszfalt úton helyezkedett el a Fitoland darálógépe, melyhez ezúttal a Főkert kis lánctalpas darálója is betársult, ahova a cserjéket és a többi levágott anyagot hordtuk a nap folyamán. A két gépnek köszönhetően ezúttal nem halmozódott fel nagy cserje mennyiség, ill. a levágott cserje jó részét ki tudtuk hordani és le is daráltuk késő délutánig.

Az akciónap során kb. 5 ha területet érintettünk kezeléssel. Ezen a cserjés foltok mozaikosan kerültek kivágásra, így a gyepes, cserjés és erdősülő foltok aránya diverzitásvédelmi szempontból kedvezőbb irányba mozdult el. A Főkert munkatársai nagy szakértelemmel választották ki a visszahagyandó foltokat. A munka végeztével egy mozaikos, számos élőlénynek otthont adó élőhely-komplex jött létre.  

Délben madárgyűrűzési bemutató volt, a közelben felállított hálókból jöttek a madarak szép számban és összetételben.  Az MME gyűrűzője beszélt a gyűrűzés jelentőségéről, gyakorlatáról, történetéről. A meggyűrűzött madarakat pedig a gyerekek bocsáthatták szabadon tenyerükből.  Az MME kantinja szolgálta ki az önkénteseket meleg itallal, szendvicsekkel, és aki még nem kapta meg, hozzájuthatott a Zöld Jövő fennsík könyvéhez, tanösvény füzetéhez és az MME aktuális kiadványaihoz. Köszönjük az önkéntesek részvételét.

Ide kapcsolódó örömhír, hogy többéves próbálkozás után nyert a Főváros biodiverzitási LIFE pályázata, melynek a Tétényi-fennsík is része, az óbudai Mocsáros-dülő és az újbudai Kőérberki rét mellett. A fő cél a biológiai sokféleség őrzése, javítása, esetünkben a gyepek erőteljesebb felszabadítása, az őshonos faállomány erősítése, a fenyő kiszorítása, és a legeltetés feltételei megteremtése. A projektben egyesületünk és szakértői a Tétényi-fennsík tekintetében várhatóan intenzíven részt vesznek. A projekt 2030 őszén zárul egy konferenciával.

A korábban jelzett értékvizsgálat ügyében, mely a nem-védett, de természetközeli területeket tekinti át, vizsgálja, a Tétényi-fennsík vonzáskörében, a Duna parton, és a Hosszúréti patak, Kőérberki tó térségében, abban maradtunk, hogy idén még folytatjuk a vizsgálatokat, számos lefedetlen téma és terület van, a már meglévő hatalmas anyag mellett. A kiadvánnyá szerkesztést és publikálást pedig jövőre tervezzük.

Részt veszünk a Főpolgármesteri Hivatalban a Klímavédelmi témacsoport ülésein és műhelymunkájában. A műhelymunka létrehozása a 100 Klímasemleges és Okos Város projekt keretében zajlik. Ehhez kapcsolódik egy műhely munka sorozat is a Corvinus Egyetemen az un. nem-növekedési fánk kutatási projekt égisze alatt, amin szintén részt veszünk.

Következő összejövetelünket március 6-án szerdán este 6-tól tartjuk a Cziffra György Közösségi Házban, Nagytétényi út 276. Beszámolunk a Tétényi-fennsík akciónapról, és a LIFE projekt aktualitásairól, egy későbbi, tavaszi ülésen majd itt lesz Gadó György is a projekt felelőse a Főpolgármesteri Hivatalnál.

Várjuk javaslataikat és megjelenésüket.

Egyúttal kérjük tagjainkat, hogy idei tagdíjukat utalják át, ill. támogatóinknak javasoljuk az SZJA 1%-ok felajánlását, mellyel működésünkhöz járulnak hozzá.

üdvözlettel,

Mészáros Péter

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük

3 × 5 =