Zöld Jövő hírlevél 2023. június

Kedves Barátunk,

 Összefoglaló az elmúlt hetek eseményeiből, további programok:

Folytattuk a Tétényi-fennsík élőhely kezelését, május 6-án a hagyományos lósóska kaszálást végeztük el az egykori honvédségi hizlalda területén.

Ugyancsak május elején a Leányka utcai bölcsődei központban tartottunk előadást a kerület ökológiai problémáiról, értékeiről a kerületi bölcsődei nevelő hölgyeknek. Csepeli Gabriella vezető korábban a Károli Gáspár Egyetemen egy fenntarthatósági képzésen vett részt, amihez dolgozat témákkal, és anyagokkal adtunk segítséget. Itt kiderült, hogy mind a 12 jelenlévő kolleganő az ELTE környezeti nevelési kurzusára jár, és ehhez is kapcsolódott a kérés, hogy nézzük át a helyi helyzetet. Mintegy másfél órában érdekes beszélgetés is kialakult.

Május 9-én elvégeztük a Kamaraerdő szélén, a víztorony mögött lévő egykori geodéziai vasasztal felületi megújítását. Az 1872 óta itt álló földmérési jel, a 280-as határjel már elég rossz állapotban volt. Korábban konzultáltunk a Műszaki Múzeum öntöttvas restaurátorával, aki megmutatta az eljárást, amit el is végeztünk. Alapos mosás, kefélés után denaturált szeszben oldott fenyőgyantás és kályhafényporos keverékkel lekentük. Száradás után pedig finom kefével lekeféltük. Ezt párszor megismételve alakult ki a szép felület. Az alsó részét, ami a föld alá kerül, lekefélés után horganysprével fújtuk le. Hátra van még a föld kupac feltöltése, füvesítése, és egy tájékoztató tábla kihelyezése a vasasztalokról, és a határkövekről. Köszönet mindenekelőtt Friedmann Karcsinak, a Fitoland ügyvezetőjének, de velünk volt Lévai Pál földmérőmérnök a Budatétényi Polgári körből, és Tímár Géza is.

Ugyancsak május 9-én informális átadást és sétát tartottunk a közelmúltban telepített, az egykori Pék utcai homokbánya történetét, természetvédelmi és geológiai értékeit bemutató táblánál és környezetében. Megjelentek a városházi Zöld iroda, a Környezetvédelmi Bizottság, és a Rózsavölgy Egyesület képviselői, Jurás László önkormányzati képviselő és a szomszédok, helyben lakók. Arról beszéltünk, hogy a terület a helyi gyerekek grundja is volt, és bányaként a 60-as évekig működött, innen látták el a Leányka utcai felüljárót is anyaggal. Bezárása után lassan körbeépült, de a természet visszavette a területet, cserjés, fás, gyepes terület alakult ki, jelentős biológiai sokféleséggel. Ezt is ismerteti a Kecskés Ferenc biológus által tervezett tábla, mely az utca végében az egykori bánya bejáratánál helyezkedik el.

Az idei felsőtagozatos környezetvédelmi terepversenyt május 25-én csütörtökön tartottuk a Hárosi Duna parton. A csapatversenyt idén a Hunyadi szigetre terveztük, de a Duna vízállása közbeszólt, a parti szakaszokon nem tudtunk volna lemenni az útvonallal, ill. a gyerekekkel, így átálltunk a Hárosi öbölre, ahol a kerékpárút alatti ösvény jól járható. Az útvonal a Csutak büfétől indult, le az öböl menti ösvényen, majd annak fogytával egy rövid szakaszon a kerékpárúton. A híd előtt lementünk a volt yacht klub felé, s az ártéren a híd alatt az erdőben fel a Lovasklubba. Különböző táj típusokat, témákat lehetett érinteni, feldolgozni a munkafüzettel, amit a csapatok a startban megkaptak, s amelyet ezúttal is Gergely Attila botanikus állított össze. Öt állomáson várták segítők, önkéntesek a csapatokat, ahol az oda illeszkedő feladatokat együtt körül járhatták, és a válaszaikat beírhatták a munkafüzetbe. Öt kerületi iskola nyolc csapata vett részt a versenyen, 5.-6. és 7.-8.-os kategóriákban. Összesen tizenkét önkéntes segítő volt jelen az útvonalon, és a célban. A Lovasklubban ellátmány fogadta a gyerekeket, és számos ismertető anyag, kiadványok, sőt növények kis cserepekben. A dobogósok a Tankerületi Központ könyvutalványait kapják, továbbá okleveleket, a helyezettek emléklapokat. Köszönet a tanárnőknek – Németh Csilla Bartók, Pálmai Gyöngyi Baross, Fleck Zsófia Gádor, Szalai Bea BNA – és Wiesner Péter tanár úrnak, Kossuth iskola, a felkészítésért és a részvételért. Köszönet az önkénteseknek a munkáért, és a Lovasklubnak a befogadásért. Az említetteken túl támogató volt még a Nemzeti Együttműködési Alap, az Ipartestület, és a Fitoland.

Folyamatban van a Fővárosi Környezetvédelmi Alap támogatásával zajló értékvizsgálat, elsősorban a Duna part, a Tétényi-fennsík és a Hosszúréti patak menti még nem védett, de védelemre érdemes területek állapotát, értékeit felmérendő. Ehhez kapcsolódóan tervezünk egy-egy sétát az értékes, de nem védett területeken. Első alkalommal a Tétényi-fennsík Balatoni úton inneni oldalán Kecskés Ferenc botanikussal járjuk be a területet, találkozunk június 17-én szombaton 9 órakor a Bartók Béla út – Dózsa Gy. út sarkán a vastelepnél.

Következő összejövetelünket június 7-én szerdán este 6-tól tartjuk a Cziffra György Közösségi Házban, Nagytétényi út 276. Beszámolunk az elmúlt időszakról, programokról, megbeszéljük az aktuális fejleményeket, feladatokat, terveket.

Várjuk javaslataikat és megjelenésüket.

üdvözlettel,

Mészáros Péter

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük

húsz + kilenc =