Zöld Jövő Hírlevél 2011. december
Kedves Barátunk,
Aktualitások, események, fejlemények, tervek:
Sikerrel tartottuk meg élelmezés egészségügyi kerekasztalunkat, Roszik Péter közreműködésével, annak összefoglalóját csatoljuk, ill. az előadás is elérhető honlapunkon. Ennek kapcsán jelezzük, hogy felvettük a kapcsolatot Berencsi György virológussal, aki egyben a Környezet-egészségügyért egyesület elnöke, s aki következő vendégünk lehet, várhatóan február elején.
A Tétényi fennsík ügyében a közelmúltban a törökbálinti polgármester úrral, a főépítész asszonnyal, az illetékes bizottsági elnökkel és környezetvédelmi tanácsnokkal egyeztettünk Törökbálinton. Az alap téma az un, Napligeti lakópark, korábban Nemax terület, a Mechanikai Művektől északra eső un. zárvány terület volt, mely körül komoly konfliktusok voltak a 2000 es évek elején. A területet 2000 táján átsorolták beépítésre szánt külterületté, majd beépítési tervek fogalmazódtak meg, felparcellázták, és a kiemelten értékes gyepből mintegy 2000 m2 t átültettek a fennsík különböző helyeire, – ezek az átültetések lényegében sikertelenek voltak, – majd ledózerolták a területet. Azóta nyolc év telt el, a terület regenerációja elkezdődött, már az elmúlt két évben jelentős henye boroszlán, kosbor, árvalányhaj, megjelenéseket tapasztaltunk, előbbi a Budai hegységben egyedül itt fordul elő. Most az átsorolás folytatódna, már elsősorban az aktuális tulajdonos kezdeményezésére, belterületbe vonással. Most már a helyi vezetés sem pártolja az átsorolást, beépítést, már csak város szerkezeti okokból sem, hiszen a terület Törökbálint legkülső szögletében van, mindenfajta infrastruktúra és kapcsolat nélkül. Ugyanakkor meg kellene oldani azt is, hogy az aktuális tulajdonos ne kérhessen kártérítést az átsorolás elmaradása miatt. Itt, úgy gondoljuk, hogy újra, a területen lévő igen jelentős értékes, védett növény állomány jelenthet lehetőséget, egyben kötelezettséget. Azok védelme nemcsak az egyedek, hanem a terület védelmét is kellene hogy jelentse. A túlzott nyilvánosságtól is tartózkodni kell, mert a tulajdonos a korábbi minta alapján könnyen a védett növények elpusztításához folyamodna, amit annak idején az ügyészség sem szankcionált, igaz, akkor az átültetésre hivatkoztak. Ezügyben a Környezetvédelmi Felügyelőséghez fordultunk, javasolva, hogy a terület átsorolása, beépítése ne történjék meg. A térségben remény van arra, hogy a budaörsi oldalon egy néhány hektáros terület helyi védelmet kap, itt van a fővárosi védett terület, és a túloldalon a Nagypuszta országos védelme is küszöbön áll.
Részletes véleményt készítettünk az új Kerületi Környezetvédelmi Program tervezetéről, és részt vettünk annak vitáján, ezt ugyancsak honlapunkon láthatják.
Két projekt javaslatot készítettünk és nyújtottunk be a nagytétényi belvárosi rekonstrukcióhoz kapcsolódó mini projekt pályázathoz, a Nagytétényi Duna part természeti értékei, és a Tavaszi Jeles Zöld Napok, környezeti nevelés Nagytétényben címmel, ezekről majd a megvalósulás stádiumában, ha sor kerül, szólunk bővebben.
Részt vettünk a székesfehérvári vasútvonal rekonstrukciója lakossági tájékoztatóján, a Szelmann Házban, annak összefoglalóját csatoljuk.
Nemzeti park túráinkat októberben és novemberben is folytattuk, a Magas-Börzsönyben, majd Biatorbágy térségében.
Havi rendes összejövetelünket december 7.-én szerda este 6-tól tartjuk a Klauzálházban – Nagytétényi út 31-33. Mivel aznap délután kerül sor a Városházán a Civil Konzultációs Testület megalakulására, ahol az elnökségünkből ketten is érintettek leszünk, így a havi ülést más elnökségi tagjaink fogják vezetni, ill. később érhetünk oda. Témáink, aktualitások, események, dokumentumok, tervek, jövő évi program elemek.
Részvételükre számítunk,
Üdvözlettel,
Mészáros Péter