Zöld Jövő 2024 – éves összefoglaló
Részt vettünk a helyi önkormányzatnál az egészséges utcák projekt keretében Budafok belvárosa egy szegmensére készülő pályázati anyag előkészítésében. A Városházától a Duna utcáig, ill. a Pécsi utcától a Mária Terézia utcáig terjedő terület forgalomcsillapítására, zöldítésére, a burkolt felületek csökkentésére tettünk javaslatokat.
Az év folyamán rendszeresen részt vettünk a Főpolgármesteri Hivatal Klímavédelmi témacsoportja ülésein és műhelymunkájában. A műhelymunka létrehozása a 100 Klímasemleges és Okos Város projekt keretében annak a megvitatását célozta, hogy kik érintettek Budapest klímasemlegessé válásában, illetve, hogy milyen rendszerszintű akadályai és lehetőségei vannak a dekarbonizációnak.
A tágabban vett közterület, park fenntartási kérdéskört februári ülésünkön tűztük napirendre. A FŐKERT területi üzemegység vezetője, Cserna Hajnalka volt vendégünk, aki a FŐKERT-nél kialakított gyakorlatról beszélt, elsősorban a parkfenntartás, az avar kezelés, helyben tartás gyakorlatairól. Ezen túl pedig kitértünk az alternatív megoldásokra, a jó gyakorlatokra, példákra, a méhlegelők, rovarszállók területén, szó volt a Miyawaki erdőről, és a Stockholm faültetési rendszerről.
A Tétényi-fennsík élőhely kezelési projekt keretében 2024-ben is megtartottuk hagyományos akciónapunkat, immár a tizennegyedik alkalommal, nagy érdeklődés és részvétel mellett. Ezúttal egy új, eddig nem művelt, kezelt területet vettünk munkába, a Kamaraerdei út közelében, a korábbi gumiraktár mentén, a tanösvény felső ágától nem messze. E területnek a hamarosan induló LIFE projektben is jelentősége lesz, mint a birka legeltetés potenciális bázisa.
Ide kapcsolódik, hogy többéves próbálkozás után nyert a Főváros biodiverzitási LIFE pályázata, melynek a Tétényi-fennsík is része, az óbudai Mocsáros-dülő és az újbudai Kőérberki rét mellett. A fő cél a biológiai sokféleség őrzése, javítása, esetünkben a gyepek erőteljesebb felszabadítása, az őshonos faállomány erősítése, a fenyő kiszorítása, és a legeltetés feltételei megteremtése.
Áprilisban bejárást tartottunk a Tétényi-fennsíkon Gergely Attila botanikusunkkal. Áttekintettük a vegetáció aktuális látnivalóit, majd a fennsík felső zónáját néztük meg, a budaörsi oldalon csodás henye boroszlán állománnyal, és a lakópark építés nyomaival.
Április folyamán több menetben lekaszáltuk az egykori Tétényi fennsíki honvédségi sertéshizlalda területén feljövő gyomokat, elsősorban a lósóskát. A 10-15 év előttihez képest lényegesen jobb a helyzet, a környező őshonos gyepek befelé terjednek, és a belső területen is megjelentek az őshonos fajok.
A Föld Napjára a Kertbarát Körbe kaptunk meghívást. A szokott nagy érdeklődés mellett tartotta havi ülését a Kertbarát Kör. A Föld napjára is tekintettel Budafok-Tétény ökológiai problémái és természeti értékei voltak a napirenden, egy kiadós prezentáció keretében.
Az elmúlt évi Henye Boroszlán díjat, a vele járó bronz emlékplakettel és oklevéllel Friedmann Károlynak, a Fitoland ügyvezetőjének nyújtottuk át, több évtizedes munkássága elismeréseként a kerületi környezet és természetvédelem területén.
A tavalyi Teszedd akció sorozat egyik fővárosi helyszíne a fennsík Kamaraerdei út menti része, a volt gumiraktár területe volt. Jelentős mennyiségű hulladékot termelt ki a Főkert vezette önkéntes csapat.
Tavasszal meglátogattuk a Leányka utcai közösségi kertet. Stokker Zsuzsa 2023-ban kapta meg a kerületi környezetvédelmi díjat, a Leányka utcai közösségi kert vezetésében szerzett érdemei révén.
Májusi összejövetelünkön vendégünk volt Gadó György a Fővárosi LIFE biodiverzitási projekt felelőse. A 2024-2031 közötti folyó projektről beszélgettünk, melynek a Tétényi-fennsík is jelentős helyszíne lesz. A program hivatalos alcíme: Gyepterületek helyreállítása Budapesten, hagyományos földhasználati módszerek felélesztésével, a felszíni vizek visszatartásával, és közösségi tevékenységekkel, a városi biodiverzitás és éghajlat javítása érdekében
Az idei felsőtagozatos környezeti versenyt május 23-án tartottuk a Kamaraerdőben. Öt kerületi iskola kilenc csapata vett részt a versenyen, 5.-6. és 7.-8.-os kategóriákban. Összesen tizenkét önkéntes segítő volt jelen az útvonalon, és a célban.
Májusban a Gellért hegyen jártunk egy kis csapattal, Cserna Hajnalka Főkert divízió vezető meghívására, aki télen volt vendégünk az avarkezelési probléma ill. az új és alternatív park és zöldterület kezelési témák áttekintésére. Ezúttal téma volt az új növénytársulások, évelők alkalmazása, az esővíz visszatartása, gyümölcsös, és magas ágyások alkalmazása.
Az év folyamán folytattuk az értékvizsgálatot a kerületben a Tétényi fennsíkhoz kapcsolódva, és több kisebb nagyobb bel és külterületi zöldterületen ill. a térségben, elsősorban a Kőérberki tó mentén lévő természetközeli, területeken. A hangsúly a rovartani vizsgálatokon volt. Ehhez az Újbudai önkormányzat pályázatán is nyertünk el támogatást.
A Fővárosnál kiírásra került a Környezetvédelmi Alap pályázat, melyre az értékvizsgálat anyagának publikálására adtunk be anyagot. Az összeálló botanikai, állattani, rovartani, és tájtörténeti vizsgálatokat fogjuk egy, a négy év előtti Lepkék és Boroszlánokhoz hasonló könyvecskében összegezni, a 2025-ös év első felében.
Nyáron részt vettünk a Kertbarát körök országos konferenciáján, melynek a helyi Kertbarát kör adott otthont a kerületben, és a fennsíkon folyó munka özön növényeket – ezüstfa, bálványfa, fenyő – érintő vonatkozásairól tartottunk előadást.
Megkötöttük a Fővárossal, az un. klíma szerződést. Ennek főbb tartalmi elemei, a Zöld Budapest programban való részvétel, a Zöld Munkacsoport, azon belül a klíma munkacsoport munkájában, tanácsadás, szakmai anyagok véleményezése. Szakmai együttműködés klímavédelmi programok megvalósításában, adatgyűjtés, megosztás, lakossági reprezentáció. Közös szemléletformálási kampányok és érdekképviselet, a lakossági környezet tudatosság, fenntartható életmód területein.
A Fővárosi önkormányzat égisze alatt induló LIFE természetvédelmi projekt nyitó konferenciája keretében az óbudai Mocsáros dűlőben volt közös bejárás a Fővárosi, az Óbudai önkormányzat és a szakmai és civil partnerek részvételével. Itt az erdőfoltok és a vízfolyások rekonstrukciója a program része, továbbá a nedves rétek kezelése, a fenntartható legeltetés, állattartás feltételei megteremtése.
Októberben a világ gyalogló napon fogadtuk a helyi bölcsődei központ csapatát a fennsíkon, gyerekek, szülők és gondozók. A tanösvényen tettünk egy kört, a végén némi land-art-al, menet közben pedig egy helyütt letáborozva és játékokkal, segítő kutyákkal.
A légszennyezettségi témát ismét napirendre tűztük, ennek kapcsán november 6-án délután mérés sorozatot végeztünk az LMCS munkatársával Szegő Judittal Nagytétényben két eszközzel szemcseszám, ill. szemcsetömeget mértünk. Majd az aznap esti Zöld Jövő összejövetelen megbeszéltük a tapasztalatokat, az eredményeket a honlapunkon publikáltuk. A hangsúly a további tudatosítási programokon, a kibocsátás csökkentésén kell, hogy legyen, gondolva itt a szilárd tüzelőanyagokra és a közlekedésre. Várható, hogy januárban az önkormányzat kezdeményezésére további, immár mobil mérő-állomási mérések is lesznek Nagytétényben.
A Tétényi-fennsík iránti érdeklődést mutatja, hogy a Turista Magazin munkatársai kerestek meg, és tartottunk velük egy sétát a fennsíkon, aminek, és az átadott anyagok, képek révén egy nagy cikk született – Zöld sziget a város peremén. Ennek mellékleteként egy cikk készült egyesületünk munkájáról, ami a lap tudástár online rovatában jelent meg.
A környezet és a természetvédelem, ill. a környezeti nevelés iránti érdeklődést jelzi, hogy meghívást kaptunk a Campona játszóházba, ahol a kerületi nagycsoportos óvodásoknak tartottunk több alkalommal rövid természetvédelmi foglalkozásokat.
A korábban már említett Fővárosi Zöld Munkacsoporthoz kapcsolódóan december elején volt a Fővárosban az Esélyteremtő, a Nyitott és a Zöld Budapest munkacsoportok együttes ülése, összefoglalva az elmúlt öt évet és célokat megfogalmazva a következő időszakra. A mi területünkön a főbb témák, csapadékvíz stratégia, fenntartható klíma és energia akcióterv – SECAP -, fenntartható élelmezési projekt, 100 Klímasemleges és okos város program, téma csoportok, egyetemek, vállalatok, civilek együttműködésével.
Decemberi összejövetelünk alkalmával velünk volt Záray Gyula egyetemi tanár, az MTA doktora, a HUN-REN Ökológiai Kutatóközpont Környezetkémiai kutatócsoport tudományos tanácsadója. A Lítium – ion akkumulátor gyártás és újrafeldolgozás környezeti hatásai témakörében tartott igen érdekes előadást, nagy érdeklődés mellett.
A decemberben az önkormányzati testület elé került Kerületi Környezetvédelmi Program 2024-29 tervezetéhez észrevételeket, javaslatokat tettünk.