Júniusban a Duna-parton

A június 18-ai természetvédelmi fórumhoz kapcsolódva bejárás keretében tekintettük át a Duna-part védelemre javasolt területeit.

A bejárást Gergely Attila botanikus vezette, részt vett rajta egyebek mellett Takács Noémi a Főpolgármesteri Hivatal természetvédelmi referense, számos helyi érdeklődő, valamint a Szt. István ill. a Katolikus Rádió munkatársa.

Először a nagytétényi partszakaszon a Harbor park alatti területre tekintettünk rá, itt az ún. horgász öböl térségében alakultak ki ártéri élőhelyek. Egy ilyen szakaszon haladtunk át az ún. holt faállomány értékeit, jelentőségét is megtapasztalva, egy mocsári rétig eljutva.

Ezután a 90-es években feltöltött, a nagytétényi vasútállomás alatti szakaszon – mely a rekultiváció hiánya ellenére jelentősen begyepesedett és cserjésedett – a Duna réthez jutottunk el, ami a kastélypark alatt húzódik. Ezt rendszeresen kaszálják, ennek köszönhetően a nedves rétekre jellemző fajok fordulnak elő. Ökológiai értékét maga az élőhely adja a járulékos élővilággal. A parti sáv, a fövenyes zóna itt is változó szélességű ártéri erdőt, bokorfüzeseket jelent, szép parti sétánnyal. Ez az egyik legszebb része Duna-partunknak.

Ez torkollik a 90-es években már helyi védettséget kapott fekete nyáras facsoportba, a Kastélypark utca vonalában, ahol a korábbi árvizek zsákjai és más sittlerakások még mindig jelen vannak. A sóderkikötő megszűnt, lassan rekultiválódik. A Duna-part II. mentén is jelen van a 30–50 m szélességű fövenyes, erdős, cserjés zóna, melynek megőrzése fontos feladat a rekultiváció kapcsán.

A Dunatelep alatt megnéztük a 90-es évek eleji hídépítés után kialakult, feltöltődött, beerdősült partszakaszt, a vízszintingadozás itt is számos előnnyel jár.

A Kis Háros-szigettel szemben liános ártéri erdők vannak, a táj, az élőhely a Háros szigetre emlékeztet, korabeli kubikgödrökkel, anyagnyerő helyekkel, melyek ma kiváló vizes élőhelyek, a hídfő alatt telekkönyvileg is rendezetlenül.

A látott erdők jelentős része ún. üzemtervezett erdő, ami elvben azt is jelentheti, hogy szálazásos, ritkításos, vagy más letermelés is bekövetkezhet, amit a remélhető helyi védelem korlátoz majd.

Jelentős kockázatot jelent majd e területre a következő években várható M0 hídépítés, a kapcsolódó töltésépítés, és azok anyagellátása a déli irányban terjeszkedve.

Mészáros Péter