Föld napi bejárás a Tétényi-fennsíkon, 2022. április 23.
Idei első sétánkat egy esős nap és éjszaka után tartottuk, így a szokottnál kevesebben jöttek, pedig igen érdekes volt. A tanösvény nagytáblái átalakítás alatt vannak a szerkesztőnél, így Gergely Attila botanikussal nekivágtunk a tanösvénynek. Annak első szakasza már-már nyomasztó, a nagymennyiségű kutya ürüléktől, igen sok zacskósan is ott van a táblák tövébe helyezve. Ki van táblázva, hogy a zacskókat a Mementó park szemetesébe is be lehet vinni, de nyilván nyitvatartási időben. Itt egyelőre nincs szemetes, lévén ez nem park, hanem természetvédelmi terület, ahol ez általában nem szokás, a látogatók a közmegegyezés szerint haza, ill. az első szemetesig viszik a szemetüket, de ez sajnos úgy tűnik, nem működik.
A kaki tengeren túljutva az esőktől felüdülő vegetációt láttuk, még elmaradva az április végi megszokottól. Az íriszek sok helyen nyílnak, és sok más védett vagy értékes gyeplakó növény. A tanösvény menti réten, ahol sok galagonya vágást végeztünk, lassan sarjadnak a friss hajtások. Szó esett itt a fennsík tájhasználati történetéről, az első katonai felmérés már itt legelőt jelzett a 18. században, akkor is facsoportokkal. A honvédségi kivonulás óta azonban jelentős a cserjésedés és az erdősülés, amit csak a legeltetés visszahozásával lehet stabilizálni, vagy visszafordítani. Erre van remény a most értékelés alatt lévő fővárosi LIFE pályázat megvalósulásakor.
A tanösvény alsó ágán mentünk tovább, a véderdő menti gyepeken kezeltük a terjedő fiatal fenyőket, magoncoktól a kétméteres „karácsonyfákig” mármint kivágtuk ezeket, tájidegen fajok, és a gyepet negatívan befolyásolják jelenlétükkel. Majd átvágtunk a tanösvény túlsó ágára, a volt gumiraktár mentén, ahol kezdődő kosborok vannak, nyílásuk májusban várható.
A tanösvény új ága mentén haladva a volt hizlaldai területet néztük meg, itt a télen kitermelt sitt depó helye még nem zöldül, de ami késik nem múlik, nyárra itt gyomosodás várható. A környező lósóska telepek foltokban jönnek fel, ezeket jövő szombaton kaszáljuk. Később, tavasz vége felé kezdjük a bálványfa kezelést, a fúrás és az injektálás akkor hatékonyabb lesz. A cserjés és a kamaraerdei területeken még néhány erdei aljnövényzet képviselőt láthattunk, ill. mutatott Attila. Szó volt még a határkövekről, az erdő és a fennsík határán lévő határárokról, és a víztorony mögötti geodéziai vasoszlopról, vagy vas asztalról, ennek rehabilitációja, és bemutatása, tájékoztató táblával a terveink között szerepel.






