Észrevételek Budafok-Tétény Környezetvédelmi Programja 2024-29 tervezetéhez
Állapot értékelés.
A légszennyezés nyilvánvalóan az egyik legkomolyan problémánk környezet egészségügyi szempontból is. Itt a Tűzliliom úti mérő állomás alapjában háttér mérő állomásnak tekinthető, ebből a kerület egészére nem lehet következtetéseket levonni. Jelentős helyi szennyezések vannak, elsősorban a szilárd tüzelésből a téli időszakban, ill. a közlekedésből egész évben, nyilván a klimatikus viszonyoktól is függően Ezért is fájlaltuk anno a nagytétényi mérőállomás leszerelését a későbbi Országzászló téren, és javasoltunk helyi méréseket pl. a nagytétényi térségben. Ezeket mi is elvégeztük, majd az önkormányzat kezdeményezésére voltak lokális mérések 2018-19-ben – Környezetvédelmi Mérőközpont, a Pest megyei Kormányhivatal megbízásából -. Ezek adatai az önkormányzatnál elérhetőek. Ugyanakkor ezek nyomán nem történtek intézkedések, ill. a Nagytétényi Ember és Érdekvédő Környezetvédelmi Egyesület indított tudatformálási és segítő programot a helyi rászoruló lakóknak a szilárd tüzelési szennyezés csökkentésére. Ezt később említi az anyag a tudatformálási fejezetnél. Ilyen lokális vizsgálatok másutt nem történtek, miközben számottevő helyi szennyezések lehetnek a nagyforgalmú területeken, mint Budafok belvárosa.
A zöldterületekhez, az elmúlt időszakban létesített alapjában játszóterek, bringapark, sportpálya jellegűek, melyek jellemzően burkolt, műanyag, térkő területek, jellegükből is adódóan aktív zöldterületi jellegük erősen limitált. – 2,1,12 táblázat –
A kármentesítési témakörnél megjegyzendő, hogy a Dunapart II. vagy Dunaspirit területe 2006-ban aligha került rekultivációra, a mentesítési munkák a 2010-es évek elején folytak egy darabig, a kommunális lerakó anyagának átdolgozásával, rostálás, majd az inert anyagok visszahelyezése, a többi elszállítása. Ez azonban csak a Diósárokig történt meg, attól északra a Duna telepig csak a körtöltés épült meg, ill. az azóta eltelt években jelentős sitt, inert anyag beszállítás történt a területre, a rekultiváltra is, tudtunkkal illegálisan. A projekt környezetvédelmi engedélye régen lejárt.
A Tátra Mátra utcai telkeken lévő lerakó mentesítése szintén nem történt meg, aminek súlyos következményei voltak a korabeli lakópark ráépítése után. Most a következő ütemet tervezik ráépíteni.
Ugyancsak megoldatlan a Dunaparton a Vasút utca – Campona utca térségében a 90-es évektől folyó hullámtér feltöltés helyzete, CBS Property – Rózsahegyi úr – ez terjeszkedett volna a Duna rét felé, amit a fővárosi védettség állított meg 2022-ben.
A hatótényezőkhöz: Változatlanul megoldatlan a csapadékvíz visszatartása. A burkolt felületek növekedése is ez ellen hat, de a meglévő zöldterületek megőrzése, a cserjés, fás területek ösztönzése is segíthet ebben. Ugyanakkor stratégia és tudatosítás kellene a lakosság körében e témában.
A mélyfekvésű területeknél meg kell említeni Nagytétény déli részét, a Sulák, Bara patak vonzásterületeit, melyek mélyfekvésűek, a patakok lefolyása sem biztosított sok esetben, és a téli nyári csapadék többlet megáll – ami mellesleg előnyös is lehet, ha ez nem képez belvizet
A zöldhulladék kezeléshez megemlítendő, hogy ezt a parkfenntartásban is tudatosítani kellene, gondolunk itt az avar helyben tartására, ezügyben a Főkert tapasztalatait, gyakorlatait kellene átvenni.
A tudatformálási alfejezethez: Megemlítendő, hogy egyesületünk másfél évtizede szervezi a felsőtagozatosok környezeti, természetvédelmi terepversenyeit, Duna part, Tétényi-fennsík, Kamaraerdő, munkafüzetek, állomások, feladatokkal, számos önkéntessel. Egyesületünk hozta létre a Tétényi-fennsík tanösvényét, előbb karós, majd a Madártani egyesület közreműködésével táblás, füzetes formában. Egyesületünk adta ki 2020-ban a Lepkék és Boroszlánok, a Tétényi-fennsík védelme 20 éve című könyvet, mely a fennsík értékeit, és az elmúlt évtizedek folyamatait mutatja be. Ugyancsak egyesületünk helyezett ki kilenc rovarhotelt a kerület néhány pontján, iskolák közösségi házak udvarain, és önkormányzati intézményekben. 2011 óta minden évben élőhely kezelési és madártani akciónapot tartunk a fennsíkon jelentős önkéntesi részvétellel.
Az értékelési és a társadalmi részvételi pontokhoz: Megemlítendő, hogy a Tétényi-fennsík is részese a Főváros 2024-2031 között folyó LIFE projektjének, melynek keretében a biológiai sokféleség elősegítése, az őshonos fajok támogatása, az intenzív élőhely kezelés és a végén a legeltetés visszaállítása szerepel a célok között. Itt egyesületünk szakértői és aktivistái részvételére is építenek a projekt irányítói.
A közlekedés témaköréhez, a közösségi közlekedés támogatása tekintetében jelentős kudarc a vasút felújítások után a Campona mögötti Budatétény megálló helyzetének romlása. Az intermodalitás elősegítése helyett a megállót észak felé tolták el, még nagyobb rágyaloglási igénnyel, és időközben a Camponával összekötő felüljáró is lezárásra került.
A koncepcióhoz: Tudatosítás, a természeti értékeket jelző tájékoztató táblákhoz megjegyezzük, hogy az említett Pék utcai táblát jóval megelőzően a 2013-as Új Széchenyi terv program keretében helyeztünk ki tájékoztató táblát a Kastélypark utcai lejáróhoz, a Duna part értékei tárgykörben. Ilyen táblákat lehetne kihelyezni még a Hosszúréti patak mentén, pl. a Honfoglalás út térségében, a Tétényi fennsík nem védett oldalán a Kakukkhegyen, ill. egy kisebbet a Kamaraerdő szélén lévő geodéziai vasasztalnál, amit tavaly egyesületünk újított fel.
Az említett fővárosi LIFE projekt a fennsíkon jó lehetőséget ad a tudatosításra, a részvétel erősítésére. A citizen science témájához egy workshop lehetőségét javasoljuk, a légszennyezés helyzete, hatásai, megelőzése kérdéskörében, kerület, főváros, civil szervezetek, HUN REN kutatóközpont, és mások részvételével.
Az élő és fészkelőhelyek helyzetbe hozása terén az odúk kihelyezésén túl javasoljuk a természetközeli zöldterületek megőrzését, kialakulásuk elősegítését, cserjés, csalitos zónák felé. A zöldterület gazdálkodásban az ökologikus megoldások bevezetését az önkormányzati területek kezelésénél, nyilván itt az alvállalkozók pozitív befolyásolása a kihívás.
A zöldterület gazdálkodáshoz: Korábban lakossági és szakértői panaszok érkeztek a parkfenntartás, az őszi, téli avarkezelés nem kellően környezetbarát megoldásai kapcsán. Gondolunk itt pl. a parkokban felgyűlt avar tél közepi bolygatására és elszállítására. A zöldfelületek karbantartásának jó gyakorlatait kellene nagyobb mértékben átvenni, bevezetni, a biodiverzitás megőrzése, az éghajlatváltozás kihívásai és a szénkörfogás támogatása érdekében. A „fűnyíró elven” történő fűnyírás, a közterületi fák csonkolása helyett a beporzók támogatása, szakszerű faápolás, egynyári helyett évelőágyak kialakítása a reprezentatív zöldfelületeken pl. Városház tér, Savoyai Jenő tér – nemcsak a koncepcióban, hanem a gyakorlatban is -.
A forgalom csillapításnál lehetőség az egészséges utcák Budafok belvárosi projekt megvalósítása, a pozitív példák bemutatása és a tovább lépés, a csillapítás, a zöldterületi arányok javításánál. A lomtalanítás ügyében lépni kellene az évi egyhetes szörnyű „szemét szüret”, az irgalmatlan pazarlás és rombolás mérséklésére, normalizált keretek közé helyezésére, a házhoz menő megoldások segítésére.
A felvetett tanösvény gondolata üdvös, mi a nagytétényi Duna parton tudnánk egyet elképzelni, abban szívesen közreműködünk.