A lakossági fogyasztás hulladékgazdálkodási vonatkozásai Magyarországon Zöld Jövő Programsorozat III. Üzemlátogatás a Hamburger Recycling Hungary Kft.-nél 2022.december 6. 10:00
A lakossági fogyasztás hulladékgazdálkodási vonatkozásai Magyarországon
Zöld Jövő Programsorozat
III. Üzemlátogatás a Hamburger Recycling Hungary Kft.-nél
2022.december 6.
Korábbi lakossági fogyasztási, közüzemi konzultációinkat és látogatásunkat követően egy látogatást szerveztünk a Hamburger Recycling csepeli központjába. Az egykori csepeli papírgyár területén folyik a lakossági szelektív gyűjtésből bekerülő papír, és műanyag + fémdoboz hulladék előkezelése, válogatása, és feldolgozásra történő előkészítése. Az FKF-nél folyó házhoz menő szelektív gyűjtésből (Budapest és agglomeráció) döntően ide kerülnek be a hulladékok, ill. további forrásokból, ipari, kereskedelmi jellegű (pl. bevásárlóközpontoktól származó) hulladékok kezelése is zajlik.
Áttekintettük a két, papír és műanyag + fémdoboz hulladékok fogadását, előkezelését, válogatását és szállításra előkészítését végző csarnok munkafázisait, végül még benéztünk a harmadik csarnokba, a hungarocell elő feldolgozásába. Mindkét csarnokban a beérkező hulladékot előzetesen szemlézik, a nyilvánvalóan nem odavaló elemeket kiiktatják, majd a szelektáló gépre kerül. Ott darabolás, fém mentesítés, és szelektálás zajlik, a végén kézi válogatással.
A papírnál a színes –és irodai papír kerül külön kategóriába, ömlesztve, amit külföldön adnak el, a többi papír (barna-, kartonpapír) bálákba préselve kerül ki, és szállítják Dunaújvárosba a papírgyárba. A hallottak szerint a havonta beérkező 2000-2500 t papírhulladék esetében meglepően jó a beérkező anyag egyneműsége, 1-2% idegen, nem papír jellegű hulladék van benne (ilyen pl. a kasszaszámla, bolti nyugta is). A beszállítás után a papírhulladék útja a válogatóműben a következő (az egyes egységeket felhordószalagok, konvejorok kötik össze):
- adagolóbunker (előzetes idegenanyag szortírozó) →
- karton leválasztó (első mechanikus szortírozó egység, A4-esnél nagyobb méretű hullámkartonpapír szelektálása) →
- finomoszlató (nagyon kis méretű papírhulladék szelektálása) →
- paper-spike (tüskés dob, nagyobb méretű kartonpapírok további szelektálása) →
- válogatókabin (minden más, fennmaradt, nem papírhulladék szelektálása kézi erővel; e folyamat végén a nagyobb méretű színespapír – és irodaipapír hulladék az utolsó képződő, újrahasznosítható termék).
A szelektáláson átesett barnapapír hulladék megközelítőleg 800 kg szárazanyag tartalmú (nedves állapotban akár 1,1-1,2 t súlyú) bálák formájában kerül értékesítésre a Dunaújvárosi papírgyártó üzem részére. Ez utóbbi regionális jelentőségű üzem, az oda kerülő, újrahasznosuló papírhulladék 40%-a Magyarországról származik, a fennmaradó 60% import papíranyag a környező országokból. A kiskereskedelmi partnerek által szállított (alapvetően karton) papírhulladékot előzetesen, a keletkezés helyén présgépekkel bálázzák, és már bálázott formában kerül a szelektáló üzembe, onnan azonnal további értékesítésre kerül Dunaújvárosba. Dunaújvárosból magyarországi késztermék-előállításra vissza is kerül a már újrahasznosított nagykereskedelmi papíranyag Csepelre a cégcsoport másik vállalatához (Dunapack Packaging).
A műanyagszelektáló egységbe kizárólag lakossági beszállítás történik (FKF), ipari beszállítás nem jellemző. Itt jóval rosszabb a helyzet, a beérkező anyag mintegy 40%-a kerül csak anyagában újra hasznosításra, elsősorban a HDPE hulladék (nagy sűrűségű polietilén – pl. tisztítószeres flakonok), PET-palackok, fóliák (LDPE – alacsony sűrűségű polietilén) ill. a fém dobozok. A további feldolgozás helye a kereslettől függő, belföldön több cég részére továbbítják, illetve exportálják az újrahasznosítható műanyag hulladékot. A többi (pl. polipropilén és polisztirol) jó része égetőbe, vagy lerakóba kerül, ill. a rétegelt Tetra-Pak italos dobozok (amiket 2022. január 1.-től a műanyag hulladékos kukába kell dobni) Lengyelországba mennek, de ott is csak útépítési adalék anyagként hasznosulnak. A palack kupakok, a tejfölös és vajas flakonok zöme ugyancsak nem kerül újra hasznosításra, főleg Kínának a nemzetközi újrahasznosító piac ezen anyagokkal foglalkozó részéről történt kilépésének köszönhetően. Ez utóbbiak szelektálása és újrahasznosítása gazdaságilag nem rentábilis a régió piaci szereplőinek kapacitásaival. Egyes cégek ugyan foglalkoznak a polietilénen kívüli egyéb műanyagok válogatásával, de nem lakossági szinten (pl. műszaki műanyagok, a cégcsoportnak van ilyen telephelye is). A műanyag válogatómű maga sokkal komplexebb működésű:
- adagolóbunker (előzetes idegenanyag szortírozó) →
- ballisztikus szeparátor (elliptikus pályán mozgó lyukacsos lemezű, karmos szerkezet; mozgása révén kettéválasztja a 3 dimenziós anyagot – azaz a PET palackokat, flakonokat, fémdobozokat – a 2 dimenziós anyagoktól – azaz a papírtól és a fóliától) →
- mágnesek a válogatókabinok előtt (minden mágnesezhető fém kiszelektálása) →
- válogatókabinok (szelektált 3- és 2 dimenziós anyagok további, kézi erővel történő szelektálása) →
- örvényáramos berendezés (a 3-D válogató utáni egység, amely mágneses tér indukálásával az alumíniumot szippantja ki az anyagból)
Végül a hungarocell (polisztirol, vagy expandált polisztirol – EPS) feldolgozóban jártunk, ez a hulladék elsősorban a hulladék udvarokból kerül be, és darálás, majd hőkezelés után tömbösítik, és újrafeldolgozásra kerül hungarocellként. A lakossági műanyag gyűjtőkbe elhelyezett hungarocell szelektálása nehéz annak felaprózódása végett, így a hulladékudvarokból, illetve a szelektáló üzembe közvetlenül beszállított hungarocellt tudják jó hatásfokkal újrahasznosítani.
Szó esett még a fentiek mellett a színes -és fehérüveg-újrahasznosítás magyarországi eltűnéséről, az egyes anyagok újrahasználhatóságának határairól (pl. a hungarocellt nagyon sokszor újra lehet hasznosítani, a kartonpapírt kb. hatszor lehet, a rosttartalom-veszteség miatt), a tájékoztatás hiányosságairól, a Tiszán gyűjtött hulladék újrahasznosításáról, a papírgyártás folyamatairól, a PET palackok granulálásáról az újrahasznosítási folyamat során, illetve, hogy az ezzel foglalkozó üzemek elvileg a kupakokat is újrahasznosítják, de önmagukban ezeket sem lenne rentábilis különválogatni, elég a palackon hagyni a polipropilén kupakot.
A cégcsoport
Bálázott papírhulladék
A műanyag válogató szalag
A válogató kabinnál
