Zöld Jövő hírlevél 2021. december

Kedves Barátunk,

Decemberi ülésünkön online formában Béres Mónikával a Főépítész iroda tájépítész munkatársával konzultáltunk, aki az un. Zöld iroda működését is koordinálja.
Főbb témák:
Közösségi komposztálás. Más programokhoz tervezik kapcsolni a bemutatását, több helyi közösséggel van kapcsolat, ahol tervezik. Zöld infrastruktúra koncepció, program készül, a Lechner tudásközponttal együttműködésben. Térségi együttműködés alakul a szúnyog gyérítés ügyében, itt alapvetően a biológiai, bakteriális megoldás felé haladunk, ami megelőzi a szaporodást, az agglomerációs szomszédok a főbb partnerek. Itt felvetődött a térségi együttműködés, a Hosszúréti patak víz visszafogó rendszerei témájában, ahol Törökbálint lehet a fő partner, kapcsolódva a szúnyog projekthez. Bár a víz visszafogó rendszerek kérdése jóval súlyosabb, mert mi a vízgyűjtő alján vagyunk, a felül lévők meg a saját érdekeiket nézik. A Főváros részvétele, FCSM lehet majd segítség.
A legtöbb területen kulcskérdés a tudatformálás, a környezeti információk átadása. Ilyen lehet pl. a rovarszállók ügye, de a méhlegelők is, ezek azok, ahol nem kevés az ellenérzés, részben a tudatlanság okán. Terveznek önkormányzati ingatlanokon méhlegelők kialakítását, ahol a többéves pihentetés, nem kaszálás, hozhat vissza természetközeli állapotokat. Felvetődött mélyebb, tematikus műhelyek megtartása, civil szervezetek, érdeklődők részvételével.
A rovarszállókat illetően demonstratív bemutató jellegű rovarszállók készítéséről és kihelyezéséről beszéltünk, védett helyeken, melyek jól láthatóak. Három minta merült fel a Környezeti Nevelési Egyesület részéről, ill. egy Főkert által kihelyezett egy fővárosi parkban. Ezeket Bakos úr vállalta legyártani, majd elhelyezésükről gondoskodunk a tavaszi időszakban.
Ezekben a napokban folyik a fennsíkon a Kamaraerdő ill. a Kamaraerdei út közelében az egykori sertéshizlalda menti sitt depónia kitermelése, ami talán a hizlaldai, netán más forrású sitteket tartalmazza a 90-es évekből, és még egy a tanösvény kamaraerdei ága felé eső sitt domb, ami már régen becserjésedett, is kitermelésre kerül. A természetvédelmi területeket kezelő Főkert talált a fővárosnál egy pár tízmilliós forrást, amit még idén fel kell használni. Kedvezőek a körülmények, nem túl nedves a terep, és fagyosak az éjszakák, így egyelőre nagyobb mellékhatások nélkül megy a kitermelés és a kiszállítás, a Kamaraerdő menti kövezett úton, majd a Kamaraerdei úton. 3800 tonnás a becsült mennyiség, és Pusztazámorra szállítják lerakóba.

Az Tétényi-fennsík élőhely kezelési projekt keretében ismét a felső, Mechanikai Művek közeli területen vágjuk a fenyőt, felszabadítva a gyepeket, pontosabban a Főkert vágja, a begyűjtés és a ledarálás folyik a projekt keretében. A hagyományos akciónap várhatóan február 19-én szombaton lesz.

Következő összejövetelünket január 5-én szerda este 6-kor tartjuk. Online formában, ami számos előnnyel jár, egy-egy időszakra is be lehet kapcsolódni, az adott téma megbeszélésére. Hagyományainknak megfelelően áttekintjük a 2021-es évben végzett munkát, írásbeli és képes beszámoló formájában. Beszélünk az aktualitásokról, tervekről, javaslataikat várjuk. Itt találkozunk, este 6-tól: https://meet.google.com/kda-exoo-wnb
Tagjainkat kérjük, hogy aki még nem tette, idei tagdíját utalja át.
Ezúton is kívánunk tagjainknak, támogatóinknak és az érdeklődőknek Boldog Ünnepeket és jobb, fenntarthatóbb új évet,
üdvözlettel,

Mészáros Péter