Összefoglaló a Parlament Fenntartható Fejlődés Bizottsága elnökével, Jávor Benedekkel folytatott civil szervezeti konzultációról, 2011. október 27.

Ezt az időszakot mind a környezetvédelem, mind a témával foglakozó civil szervezetek igen nehéz helyzete, és még súlyosabb perspektívái jellemzik.
Főbb témák: Költségvetés, Felügyelőségek, Nemzeti Parkok helyzete, a vízügy átalakítása, vadászati törvény módosítása, Verespatak, Paks, Klíma csúcs.
A bizottságban: környezeti nevelési kerekasztal, konzultáció Illés Zoltánnal, az intézmény rendszer helyzete, vízügy átalakítása, őrszolgálatok összevonása, Szabó Máté konzultáció, az ombudsmani jogkörök degradálása, a jövő nemzedékek jogai képviselete a jövőben, Fellegi Tamás konzultáció, Paks bővítés. Civil szervezeti helyzet a támogatások töredékére csökkenése, a meglévő NCA rendszerben is csúszások a jellemzőek.
Vita, felmerült témák: 7,5 Mrd EUR a klímavédelemre, EU szinten, ebbe a civil szervezeteknek is be lehetne kapcsolódni. Civil források: az NCA 1/5-re csökkent, a Zöld Forrás 138 millió, tíz éve milliárdos nagyságrend volt. A Norvég alap várhatóan újra indul, a Svájci alap kiírása késik, a bizottságban kiállnak a forrásokért. Más források is csökkennek, 1%, vállalati támogatások. Elemzések hiánya a megvonásoknál, a civil szervezetek befizetése adóban, közteherben több volt, mint az állami támogatás. Kizárás az NGT-ből – az érdekegyeztető tanács utóda – a civil szervezetek 2010-ben a nemzeti össztermék 4-5% létrehozásában vettek részt.
A nagyobb pályázatokon már el sem tudnak indulni, a nagyobb szervezetek sem, nehézkesség, bürokratizmus, kifizetési nehézségek, hitel felvételre kényszerülnek, pl. MME. A biodiverzitás monitorra nincs semmilyen pénz. A vagyoni helyzet eróziója, ellenőrzési hullámok, a nagyobb szervezeteknél, ÁSZ, NAV, stb.
Az EU pénzek felhasználása lassulása, beragadó támogatások, KEHI vizsgálat. Ill. jelentős pénzek mennek „városi térkövezésre” értelmes, munkahelyteremtő vagy fenntarthatóságot segítő célok helyett. Politikai vitanap kezdeményezése a civilekről.
Civil törvény, elmondtam a minapi helyi kerekasztalunk tapasztalatait. Elhibázott a közhasznúsági megközelítés. Civil ellenesség a jellemző, ill. a „saját civil szféra” létrehozása lehetősége, tág fogalom, mi a civil, érdekcsoportok? Önkormányzati törvénytervezet, utalások a civil részvételre.
Intézmény rendszer: a zárolások egymásba érése, 30-40%-os elvonások, vízügyi igazgatóságok, 20-ról 8 Mrd, környezetvédelmi Felügyelőségek, 5-ről 3,8 Mrd, DINPI: álló autók az udvaron, vagyon eladás, a terület alapú támogatás tartja még életben őket is, a fizetésképtelenség felé tartanak. Közben EU tendencia, a környezeti ellenőrzési irányelv tervezete, ami komoly feladatokat állít majd a hatóságok elé. Ugyanakkor az EB beadványt visszadobták, mondván az intézményrendszer működtetése nemzeti szintű kompetencia. Az őrszolgálatok összevonása, természetvédelem, mezőőr, vízőr, halőr, vadőr, stb. Szakmaiatlanság. Drasztikus elvonások, az élelmezés biztonság, és a FÖMI területein is. A vízügy szétverése, részben a BM-hez kerül ill. a VM-nél marad a szakmai felügyelet. A vadászati lobbi nyomulása, a vadászhatóvá tétel szélesítése a színfalak mögött. Kormányzati, nagypolitikai hozzáállás: ezek piszlicsáré ügyek, mint az intézmények működtetése, amikor a fő feladat az államadósság csökkentése.
Paks: I. blokk hosszabbítása, napirenden, bővítési elkötelezettség, de pénz nincs rá. Komoly propaganda munka folyik, de 60% elutasítja. Az OAH támogatás drasztikus megugrása a költségvetés tervezetben. Szivattyús tározók, Duna vízlépcsők kérdése. Olajos Péter átkerülése a megújuló témákról az épület energetikára. Durban klíma csúcs, nem várható érdemi változás.

Mészáros Péter