Összefoglaló az önkormányzatiság, területfejlesztés, kohéziós politika című konferenciáról

melyet a Közép-magyarországi régió környezetvédő szervezetei – Közép-magyarországi Zöld Kör – számára szervezett az MTVSZ a Pest megyei közgyűlés épületében. 2011. október 20.
A témát érintő alapvető változások okán jelentősnek tűnt az esemény, melyhez hasonló tematikus rendezvényeken a korábbi években néhány tucatnyi megjelent volt jellemző. Most a megnyitáskor a rendezőkön előadókon kívül tíz fő volt jelen, kb. ennyi szervezetet képviselve. Erre utalt is megnyitójában Schmuck Erzsébet – később a második blokkra közel húszfősre bővült a megjelentek köre – már a civil szféra kivérzett, depressziós állapotára.
Szücs Lajos a Pest megyei közgyűlés elnöke ennek megfelelően, ill. a közismert Pest megyei helyzet kapcsán is, nagy késéssel érkezett és kb. tíz percet töltött ott, rövid bevezetővel majd konzultációval, kérdésekkel. Leírt szövegét majd megkapjuk.
Alapvető önkormányzati és területfejlesztési szerkezeti változások, az új önkormányzati törvény előzménye a húszéves katyvasz ami kialakult a területen. Utalt a háború előtti reformokra, Magyary Zoltán munkásságára ill. a róla elnevezett tervre. A feladatok újra fogalmazásra kerülnek, a megyék esetében a 90 utáni intézmény irányító funkcióba bele volt kódolva a pénzügyi válság, amibe jutottak. Az újragondolás keretében a megyék a területfejlesztést kapják feladatul, a bürokratikus pályázati rendszert egyszerűsítik, alulról építkező rendszer fog kialakulni, település, megye, országos, és a valódi döntések megyei szinten lesznek. Projekt helyett program alapú lesz a finanszírozás, tovább intézmény irányító központok jönnek majd létre. A regionális tanácsok a megyére kerülnek leosztásra, ill. a korábbi régiók feladatai országos hatáskörbe kerülnek, ugyanakkor a hét régió statisztikai régióként az EU-ban megmarad, Budapest, Pest megye, egy „fejlett” folt az EU térképen.
A konzultáció során rövid kérdés felelek folyt, miben én a Budapest – Pest megye, agglomerációs problémát kérdeztem, amit röviden elütött, meg lesz oldva címmel.
Gordos Tibor tartott előadást a ProRégió programiroda vezetője, a 2013 utáni kohéziós politika alakulásáról EU jogszabályok vannak előkészületben ennek kapcsán. Ő is hangsúlyozta, hogy a régióról állami szintre kerülnek az ügyek. A bürokratikus pályázati rendszer helyett a hatékony forrás felhasználásra kerül a hangsúly, a költségvetésben 33% lesz a kohéziós politika, 336 Mrd EUR-al, emellett bejön egy Connecting Europe Facility 4%-al, aminek a tartalma még nem tiszta, talán a közlekedési, távközlési ügyek is ebben lesznek. Tervezés, EU 2020: versenyképesség, hatékonyság, eredményesség, koncentráció, a bürokrácia csökkentése – ha sokat mondjuk, akkor ezek haladnak…? – Intelligens, fenntartható, gazdasági növekedés orientáció.
A célcsoportok, GDP átlag viszonylatában 1. 75% alatt, 2. 75-90% között, 3. 90% felett. Az ERFA célkitűzések, 20% energia hatékonyság, 30% KKV, 30% innováció.
A második részben a környezeti szempontok integrációja a fejlesztés politikákban ment, NFÜ, VFM ill. MTVSZ előadásokkal.
Mészáros Péter