Zöld Jövő hírlevél 2025 május

Kedves Barátunk,

Az elmúlt hetek eseményeiből:
A LIFE projekt ügyében ott tartunk, hogy folyik a monitoring, az alap-állapot felvétel mindhárom területen, Tétényi-fennsík + Mocsáros és Kőérberek-Őrmező. A nagyobb szabású élőhely kezelési munkák a vegetációs időszak végeztével indulhatnak el a fennsíkon.
További hírek események:
A már említett, a Szabó Ervin könyvtár által javasolt citizen science ill. bio-blitz ügyében elhalasztottuk az idei akciót. A javaslatunk az un. Epreskertre vonatkozott, az Angeli úttól jobbra, a temető felett húzódó nagy zöldterület, azonban önkormányzati terület lévén a Hivatal nem járult hozzá a vizsgálatokhoz (nehogy találjunk valami értékes, védett fajt….). Keressük a szóba jöhető, és alkalmas területet, valahol a fennsík vonzáskörzetében.
Megtartottuk a hagyományos élőhely kezelési napot, amikor a volt hizlaldánál lévő lósóskát kaszáltuk. Most már annyiban javult a terület állapota, hogy majd egy óra alatt végeztünk. Az őshonos gyepek lassan visszaveszik a területet.
Sikeresen lezajlott az idei iskolai felsőtagozatos környezeti verseny a Tétényi-fennsíkon. Hat iskola tíz csapata vett részt, örömünkre visszatért a Hugonnay és a Herman Ottó iskola. A fennsík víztorony feletti részét járták be a csapatok a Kamaraerdő felé vezető ösvényig, és öt állomáson kaptak feladatlapokkal kérdéseket. A célban a Fitolandban ellátmány és ajándékok várták őket. Képes összefoglalót láthatnak már erről a honlapunkon és facebook oldalunkon.
A környezeti nevelési témához kapcsolódik, hogy májusban a kerületi bölcsődei központ meghívására a Hárosi öbölben, a horgásztanya előtti fövenyen töltött el másfél órát a Duna Ipoly Nemzeti Park Dunavirág vízibusza, ami valójában egy mozgó bemutató hely, kisbusz, Sevcsik András környezeti nevelővel. A kerületi bölcsődékből volt itt számos gyerek, szülő és nevelő, és a vízi élővilágból kaptak bemutatót, lárvák, ászkák, rákok, maga a Dunavirág, és szó esett az emlősökről, hód, vidra, mosómedve, is.
A tervezett érték térkép ügyében nyertünk a kapcsolódó pályázatokon – Újbuda és Budafok-Tétény önkormányzata – így az alap finanszírozás biztosított. Itt a kerület és a kapcsolódó térség természeti értékeit foglaljuk össze, a fáktól a védett területeken át a pontszerű elemekig. Folyik ennek összeállítása.
Ugyancsak jól halad az értékvizsgálati anyag könyv formájában történő kiadása. A korábbi Lepkék és Boroszlánok mintájára készülő könyvben a nem védett, de értékes, természetközeli területeinket mutatjuk be, elsősorban a fennsík vonzás körzetében. A könyv a közeli hetekben jelenik meg, bemutatóját majd szeptemberben tervezzük.
Őszi programunkban tervezünk egy madártani, madárvédelmi alkalmat, Madarak a városban – Hogyan segíthetjük a megtelepedésüket? – címmel, amit majd Farkas Attilával az MME aktivistájával tartunk, aki egyébként a BME Vegyészmérnöki kar kutatója.

Következő összejövetelünket június 4-én szerdán este 6-tól tartjuk a Cziffra Házban, Nagytétényi út. 274-76. Beszámoló az aktuális eseményekről, dokumentumot kiadványok.
Kérjük tagjainkat, hogy utalják át éves tagdíjukat, egyben őket, és támogatónkat, hogy SZJA 1%-ukat juttassák egyesületünk számára, különös tekintettel önrészes projektjeinkre.

Várjuk javaslataikat és megjelenésüket.

üdvözlettel,

Mészáros Péter

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük

tizennyolc − 6 =